עו"ד יורי גיא רון מטרת רשות התאגידים החדשה היא לשפר את השירות לציבור

רשם התאגידים החדש, עו"ד אלון בכר, אמר את הדברים בישיבת פורום עמותות ומלכ"רים של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד איתן צחור.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא רון, ציין בפתח הישיבה, כי נכון היום להציב את כל נושא העמותות על סדר היום החקיקתי. "הנושא מצריך טיפול פרטני ומיוחד שהוא אך ורק לעמותות". ראש הלשכה הדגיש בפני הרשם, כי נכון לפנות לוועדת העמותות של הלשכה בכל נושא עקרוני, המצוי על סדר היום החקיקתי, ולקבל התייחסות מקצועית של מומחים בתחום עוד בטרם הרשות גיבשה עמדתה העקרונית.

רשם התאגידים, עו"ד אלון בכר, הסביר, כי היום אין רשם נפרד לעמותות, לחברות ולמפלגות. "יש רשות תאגידים, הכוללת יחידות משנה שכל אחת אמורה לשמור על הייחודיות שלה (פרט לרשות לאוגדות שיתופיות השייכת לתמ"ת). הרשות בנויה, באופן שכל היחידות מוזגו (עמותות, חברות, הקדשות, מפלגות, משכונות)". הרשם הביע נכונות לשיתוף פעולה עם הלשכה בקבלה ובהעברה של מידע. "אף אחד מאתנו לא מחפש להפריע להתנהלות המשק, אך חשוב שדברים יעשו במסגרת החוק".

רשם התאגידים הוסיף, כי המגמה כיום ברשות היא של שיפור השירות לציבור, הנגשה של שירותים המוענקים גם לאזרח וגם לעורכי הדין, והענקת שירותים בכמה שיותר מקומות ולא רק במקומות מרכזיים כמו תל – אביב וירושלים.

"מבחינתי כמה שיותר להקשיב ולהיענות לצרכי הציבור וכמה שפחות ליצור עניינים מסובכים ומורכבים. אנו ברשות חלק משירות המדינה, ואין לנו אפשרות לפעול מבחינה כלכלית באופן עצמאי ולגייס עובדים או שירותים באופן עצמאי. לכן יש צורך בסבלנות, על מנת לאפשר לתהליכים לקרות".

עו"ד צחור התייחס לתיקונים שנערכו בשנת 2007 לחברות (תיקון מס' 6) ולעמותות (תיקון מס' 10) וציין שהתיקון בנוגע לעמותות הוא מרחיק לכת, וכי מדובר בכ – 70 הוראות חדשות, כאשר כל התיקונים עברו במסגרת 70 שעות.
מדובר בפרק זמן לא רב בהתחשב בכך שחוק החברות חוקק תוך 20 שנה ואנחנו חיים את זה היום ונתקלים בהוראות שהן קצת לא ברורות ולא רלוונטיות. "אנו רוצים לשאוף למצב שבו העמותות תפעלנה כמו שצריך, וזאת מבלי לפגוע בנושא התרומות והפעילות ההתנדבותיות".

 

נכתב במגזין עורך הדין, מאי 2008.