למנות עורכי דין פרטיים כשופטים – להגברת הפלורליזם – מאת עו"ד יורי גיא רון

לדברי גילאור, מחודש יוני 2007 מונו לבית המשפט המחוזי בחיפה 8 שופטים, מתוכם 3 עורכי דין. "המגמה היא יצירת מגוון של זהויות ואנשים בבית המשפט, אולם הדילמה היא קשה, האם לקדם עורכי דין על פני שופטים מתוך המערכת.

שופטים עושים מלאכה קשה ומצפים לקידום. מנגד, מגיעים עורכי דין מועמדים מהשורה הראשונה, המוכנים לוותר על קריירה, כסף וחופש. מה אני עושה כנשיאה. הדילמה היא קשה וקיבלתי על עצמי את האחריות. מדובר בעניין לא פשוט. עלי לראות את צרכי המערכת ולשים דגש על פלורליזם".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא רון, התייחס לדבריה של הנשיאה גילאור, וציין כי הוא מברך על כך שהנשיאה הנוכחית שותפה לגישה לפיה יש ליתן ביטוי גם לעורכי דין מהמגזר הפרטי המבקשים לתרום למערכת. "אנו משוכנעים שמהלכיה של הנשיאה גילאור נבעו מרצון שבית המשפט יהיה טוב יותר".

ראש הלשכה הביע דאגה מהירידה במידת אמון הציבור בבית המשפט העליון ובבתי המשפט. "אמון הציבור היה גבוה הרבה יותר בעבר, ומידת האמון הנמוכה ברשויות האחרות אינה תורמת לתחושתי הקשה". בהתייחסו להסלמה במערכת המשפט אמר ראש הלשכה "המצב קשה היום. אנו בנקודת קדיחה של מערכת היחסים בין שר המשפטים לבית המשפט העליון. הגיע הזמן שראש הממשלה יתעשת ויבין שגם הממשלה לא כל כך בטוחה כאשר מערכת המשפט שלה נראית כיום כך".

יו"ר ועד מחוז חיפה, עו"ד רחל בן ארי, ציינה כי מערכת המשפט נתונה בתקופה לא קלה, והתייחסה לנתוני הסקר, שפורסמו לאחרונה בדבר מידת אמון הציבור ברשויות השלטון. לדבריה, את הירידה הגדולה באמון הציבור בבית המשפט העליון מ – 56 אחוזים ל – 48 אחוזים יש להעריך ביחס למידת האמון של הציבור בשאר מוסדות השלטון, הנמוכה משמעותית.

"בתי המשפט באופן כללי מדורגים גבוה ביחס למידת האמון של הציבור בכנסת העומדת על 8 אחוזים, בממשלה 9 אחוזים ובמשטרה – 15 אחוזים".

 

נכתב במגזין עורך הדין, מאי 2008.