עו"ד יורי גיא רון : לא יהיה ניתן להצליח במחשוב השירות ללא שיתוף עורכי הדין

עד כה הונפקו 1,000 כרטיסים חכמים עבור עורכי דין לצורך שימוש במערכת. יו"ר ועדת המחשוב: "יש אוזן קשבת לצרכינו".

ועדת המחשוב של הלשכה ערכה (2.9.09) ישיבה חגיגית לקראת השקת "נט המשפט" בבית משפט השלום בתל – אביב. הישיבה שודרה בשידור ישיר באתר הלשכה באינטרנט.

לדברי ראש הלשכה עו"ד יורי גיא רון, מערכת "נט המשפט" מהווה פריצת דרך אינטראקטיבית במובן של היכולת להגיש מסמכים ולנהל תיקים מרחוק באמצעות מחשב. "לא יהיה ניתן למחשב את השירות בהצלחה במסגרת 'נט המשפט' ללא שיתופים של עורכי הדין. תחושתי היא שבחודשים האחרונים, חרף הביקורת שהושמעה מציידם של עורכי הדין בדבר התקלות בהפעלת המערכת, מתקיים שיתוף פעולה הדוק יותר עם הנהלת בתי המשפט ביישום המערכת".

הממונה על מערכת "נט המשפט" מטעם מנהל בתי המשפט, השופטת בדימוס מיכאלה שידלובסקי – אור, ציינה אף היא את שיתוף הפעולה בין הנהלת בתי המשפט לעורכי הדין. "מערכת 'נט המשפט' היא חדשנית במובן זה שמערכת אחת כוללת את כל הפונקציות השייכות לדיון המשפטי. עורכי הדין הם חלק מאוד חשוב במערכת, שלא ניתן להתעלם ממנו".

יו"ר ועדת המחשוב של הלשכה, עו"ד אלי שטרן, הדגיש כי "ועדת המחשוב מלווה את 'נט המשפט' זה זמן רב, ומדובר במערכת חדשנית ראשונה בעולם המנהלת את כל התיק באופן דיגיטלי". לדבריו, הלשכה ועורכי הדין לא שותפו בשלב אפיונה של המערכת, דבר שהוביל לחוסרים מבחינת תהליכי העבודה וממשק המשתמש. עם זאת, יש כיום אוזן קשבת לצורכי המשתמשים – עורכי הדין – בין השאר באמצעות ועדה משותפת ללשכה ולהנהלת בתי המשפט.

מנכ"ל ההוצאה לאור של הלשכה, עו"ד אדם מירון, הוסיף כי ניתן לראות שבמהלך החודשים האחרונים חל שיפור דרמטי במערכת. לדבריו, עד כה הנפיקה ההוצאה לאור 1,000 כרטיסים חכמים לעורכי הדין לצורך שימוש במערכת.

מנהל מערכות המחשוב בהנהלת בתי המשפט, מר רביד שמואלי, התייחס לאתר האינטרנט של הנהלת בתי המשפט וציין כי לאתר שלושה רכיבים: רכיב העיון בתיק, רכיב הגשת בקשוות בתיק קיים ורכיב פתיחת תיק ראשי. לדבריו, רכיבי העיון והבקשות פועלים באופן תקין, אולם רכיב פתיחת התיק הראשי נמצא עדיין בחיתוליו בכל הקשור להיבט הביצועי.

השידור הישיר באתר הלשכה נעשה במסגרת פיילוט לבחינת הוספת יישומים חדשים לאתר. יותר מ – 1,600 גולשים צפו בשידור הישיבה, אשר תישאר זמינה לצפייה באתר גם בחודשיים הקרובים.

 

נכתב במגזין עורך הדין, אוקטובר 2009.