עו"ד יורי גיא רון יש להכין תוכנית פרישה מוקדמת ואטרקטיבית לשופטים

ועד מחוז חיפה של הלשכה ציין (21.10.09) את פתיחת שנת המשפט תש"ע במחוז בטקס חגיגי שנערך במעמד שופטים מהמחוז ובהם השופט יצחק עמית, אשר מונה לשופט בית המשפט העליון, ונשיאת בית המשפט המחוזי בחיפה, בלהה גילאור, בכירי מערכת המשפט במחוז ועורכי דין.

בפתח הטקס התייחסה יו"ר ועז מחוז חיפה וחברת הוועדה לבחירת שופטים, עו"ד רחל בן ארי, לקולות הנשמעים בדבר פירוק הלשכה מתפקידיה הסטטוטוריים: "עורכי הדין החזקים והמבוססים לא זקוקים ללשכה. הם יסתדרו.

אך מה יעשה עורך הדין הצעיר, כאשר, למשל, בית המשפט יתעמר בו ? האם אפשר להשוות זאת בכלל לכוח של הלשכה כשהיא מופיעה היום בוועדת חוקה, חוק ומשפט ומגישה ניירות עמדה ?".
עו"ד בן ארי התייחסה גם לנושא שחיקת השופטים.

לדבריה, "אין זה סוד שהתפקיד השיפוטי שוחק מאין כמוהו. יש הנבחרים בצעירותם וממלאים אותו משך עשרות שנים. לא לכולם זה מתאים. כדי לא לפגוע באי תלות ובעצמאות השופט, יש לשקוד על הכנת תוכנית פרישה מוקדמת לשופטים, אטרקטיבית דיה".

ראש הלשכה עו"ד יורי גיא רון קרא לשר המשפטים וליו"ר ועדת חוקה של הכנסת לתמוך בהוספת הלשכה לרשימת הגופים שיהיו רשאים לקבל מידע מהמרשם הפלילי בדבר מועמדים המבקשים להתקבל למקצוע.

"כיום הלשכה יכולה לקבל מידע מהמרשם הפלילי לפני תום תקופת התיישנות העבירה אך ורק בהסכמתו של המועמד. צריך להגן על הציבור. ברור שגנב לא יכול להחזיק כספים בנאמנות".

נכתב במגזין עורך הדין, ינואר 2010.