השופט ריבלין יש לשקול כל רפורמה באחריות- עו"ד יורי גיא רון

הדברים נאמרו בטקס פתיחת שנת המשפט במחוז הדרום, בהתייחס לרפורמה בתחום הפלת"ד.

"הצעת החוק לשינוי מבנה הלשכה משמעה ביטולה של הפריפריה", כך אמר יו"ר ועד מחוז דרום של הלשכה, עו"ד דני אליגון, בטקס חגיגי לפתיחת שנת המשפט תשע"א, שקיים (26.10.10) ועד המחוז בהשתתפות המשנה לנשיאת בית המשפט העליון אליעזר ריבלין (אשר שימש שופט מחוזי בבאר שבע בין השנים 2000 – 1982), צמרת מערכת המשפט במחוז, שופטים, פרקליטים, ועורכי דין.

השופט ריבלין ציין לשבח את ועד מחוז הדרום של הלשכה על הפעלת תוכנית "שכר מצווה" למתן סיוע וייצוג משפטי בהתנדבות. "תוכנית הפרו בונו של הדרום מתמקדת בסיוע לאוכלוסיות מוחלשות, ועיקר פעולתה הינו הקמת מרכזי זכויות ביישובים הבדואיים והיהודיים. מארג זה של סיוע משפטי שמפעילה לשכת עורכי הדין ראוי להוקרה".

השופט ריבלין אמר עוד כי הרצון לייעל את שיטת המשפט מביא עמו נטייה לבחינת רפורמות, כגון הרפורמה בתחום הפיצוי לנפגעי תאונות הדרכים. לדבריו יש להישמר מכל משגה שאין ממנו חזרה, ולשקול באחריות כל שינוי וכל רפורמה.

"הבסיס לחברה צודקת הוא מערכת משפט עצמאית ונטולת השפעה ולחצים", אמר ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ'. לדבריו, מחוז הדרום של הלשכה פועל בשיתוף פעולה מלא עם הקהילה והמוסדות השונים במישור החברתי והקהילתי. "בוועד המחוז יודעים להושיט יד, והמעורבות הזו חשובה. הצעירים רואים בכם מודל לחיקוי".

לדברי מפקד המחוז הדרומי של המשטרה, המפכ"ל הנבחר, ניצב עו"ד יוחנן דנינו, המחוז הדרומי מהווה 66 אחוזים משטחה של מדינת ישראל. "מספר כתבי האישום הפליליים הוא פי שניים ממספר כתבי האישום במחוז תל אביב. לנוכח הנתונים יש להוסיף עוד שופטים, תובעים ושוטרים למחוז הדרום".

ראש הלשכה עו"ד יורי גיא רון ציין בדבריו כי השינוי בחלוקת תקציב הלשכה, שנערך בשנת 2005 באופן שניתן תקציב קבוע ושוויוני לכל המחוזות, עשה את שלו, ומחוז הדרום בשנים האחרונות אף הרחיב את פעילותו למען עורכי הדין בדרום באורח משמעותי. "כך היה ראוי וצודק לעשות. חברי הלשכה בכל הארץ המשלמים דמי חברי זהים, זכאים לקבל שירותים שווים".

יו"ר ועד מחוז הדרום של הלשכה, עו"ד דני אליגון, אמר כי לתפיסתו לשכת עורכי הדין צריכה להקיף את כל תחומי הפעילות של המשפטנים כולם, החל בתחום המקצועי ועד למעורבות הקהילתית והתרבותית.

 

נכתב במגזין עורך הדין, ינואר 2011.