ההליך משתנה מאולם לאולם- עו"ד יורי גיא רון

השופטת בלטמן – קדראי הוסיפה: "הבעיה היא ביישום". ראש הלשכה: "יעילות אינה חזות הכל".

"סיטואציה שבה עשרות תיקים נדונים ביום על ידי שופט אחד בשיטת הסרט הנע עלולה לגרום נזק חמור למורשע עצמו, לשיטה המשפטית ולאמון הציבור במערכת השיפוטית", כך אמר ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא רון, ביום עיון שקיים (17.12.09) הפורום הפלילי של הלשכה, בראשות עו"ד רחל תורן, בעניין שיטת ימי ההקראות.

ראש הלשכה עו"ד יורי גיא רון, ציין כי "היעילות איננה חזות פני הכל. לא ברור בעיני שייצוג פורמלי מהסוג הניתן בימי ההקראות עדיף תמיד על היעדר ייצוג, והוא בוודאי, לעיתים קרובות, לא ייצוג מהותי אמתי". ראש הלשכה קרא לפעול לשינויה המידי של שיטת ימי ההקראות הנוהגת כיום בבתי המשפט.

נשיאת בתי המשפט השלום מחוז מרכז, השופטת דפנה בלטמן – קדראי, הדגישה כי השופטים מתמודדים עם דילמות לא מעטות הנוגעות לשיטת ימי המוקד. יחד עם זאת, ציינה כי "הבעיה אינה טמונה בהליך, כי אם ביישומו". לדבריה, "ההליך אינו אחיד ומשתנה מאולם לאולם, אולם השאלה היא מה הטיפול הראוי בהתמודדות עם מאות תיקים ומיעוט של שופטים".

הסנגורית הציבורית המחוזית, עו"ד יונה חייר, אמרה כי עמדת הסנגוריה הציבורית באשר לשיטה היא מורכבת יותר. "ברגע שיש שופט טוב שעושה את מלאכתו והנאשם מיוצג, לא אמורה להיות בעיה עם ההליך. יחד עם זאת, כמות התיקים שנקבעים ליום מוקד היא פרמטר חשוב שיש לו משמעות. שופט בתיק הראשון הוא לא כמו שופט ביתק ה – 20. כמות התיקים ששופט יכול לשמוע לא יכולה לעלות על 30 תיקים, וגם זה בדוחק".

עו"ד חייר הדגישה גם את חשיבות הקצאת חדר בבית המשפט לפגישות נאשמים גם סנגורים להבדיל ממצב שבו הם מתנהלים במסדרונות. לדבריה, שיעור הערעורים על פסקי דין שנתנו בהליך ימי ההקראות הוא 0.3 אחוז.

"שיטת ימי המוקד, הנהוגה במחוז המרכז, היא בהחלט איזון נכון לטעמי בין יעילות לבין מתן יומו של הנאשם בבית המשפט", אמר ראש ענף תביעות מרכז במשטרה, סנ"צ דדו זמיר, המצדד אף הוא בשיטה. לדבריו, כל שנה מתנהלים במסגרת השיטה התיקים שהוגשו באותה שנה (כ – 10,000 תיקים).

מנחה הדיון, עו"ד מנחם רובינשטיין, התריע על חסרונות השיטה, וציין כי העובדה שמתנהל דיון נוסף על השיטה לאחר שהתקיים כבר דיון כזה לפני מספר חודשים, מעידה על חוסר שביעות רצון מהשיטה: "אני לא מעוניין שהמו"מ עם הנאשם יתנהל במסדרון".

 

נכתב במגזין עורך הדין, ינואר 2010.