עו"ד יורי גיא רון בעריכת דין יש שליחות חברתית ואחריות ציבורית ממדרגה ראשונה

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא רון, אמר את הדברים בטקס השקת המותג החדש "המרכז האקדמי למשפט ועסקים", לשעבר המכללה האקדמית למשפטים ברמת גן.

האירוע נערך במעמד ראש עיריית רמת גן, מר צבי בר, אשר הביע תקווה, כי המרכז יקרין על תושבי העיר והאזור כולו, ודיקן בית הספר למשפטים, פרופ' פנחס פישמן, שהדגיש, כי המרכז דוגל במצוינות אקדמית בצד רגישות לזכויות אדם, סולידריות חברתית וערבות הדדית.

ראש הלשכה התייחס בראשית דבריו לדמותו של המשפטן הראוי,

 

ואמר, כי ככלל, ישמח לצרף לשורות המקצוע כמה שיותר חברים וחברות בעלי השקפה ליברלית, 'ראש פתוח' לחיים, שמתוך תחומי ההעשרה למדו כיצד להשתמש בכלים שרכשו ולא כיצד להעתיקם ולשכתבם. "מי שמציב את האדם במרכז ההוויה ולא את המסגרות, שהוקמו על ידי הפרט לניהולם של חיי החברה. לדידי – דרושה מחשבה חדשה מתמדת לצד היציבות. אמת, צדק ומוסר קודמים לוודאות. אל תסכימו להתווייתם של פערים בין העולם המשפטי למונחים אלה, שהינם מיסודותיו. השילוב הבין – תחומי עשוי בהחלט לסייע בכך".

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא רון, הדגיש כי "לשכת עורכי הדין רואה חשיבות רבה בהקפדה על כללי האתיקה, כחלק בלתי נפרד מן המקצוע ומתדמיתם של עורכי הדין". לדבריו, העלאת רמתו של המקצוע, החתירה ליוקרתו ולשיפור מתמיד באיכותו, הינם בראש מעייניו. "כל מי העוסק ב"הצפת המקצוע", מכוון למעשה לרמתו. מניעת הצפה אינה מטרה ראויה כשלעצמה, אולם מניעת הפגיעה ברמתו של המקצוע, ברמתם של העוסקים בו ובזו של מוסדותיו המייצגים, הינה מוצדקת מאין כמוה בדרך לכינונם של חיי חברה ראויים בישראל. למספר הרב של העוסקים במקצוע יש קשר ישיר גם לרמתו".

ראש הלשכה הוסיף, כי על הלשכה מוטלת האחריות לשירות המשפטי, הניתן לציבור בישראל, ולאיכות המקצוע. "חשוב לחברה הישראלית, שתהא למקצוע הזה איכות. לא בכדי אנו ארגון מקצועי סטטוטורי. בעריכת דין יש גם שליחות חברתית ואחריות ציבורית ממדרגה ראשונה. הצמתים בחייהם של האזרחים, בהם מטפלים חברינו וחברותינו, הינם מהחשובים בחייהם. חלקם מפקיד בידינו את כל הונם או את מצבם ומעמדם המשפחתי או את ההגנה על זכויות וחירויות בסיסיות בחייהם. הדרישות לרכישת המקצוע חייבות להיות מורכבות, רציניות ותואמות תפקיד חשוב זה".

 

נכתב במגזין עורך הדין, מאי 2008.