עו"ד יורי גיא רון יחסים בין ירושלים לברלין

בחודש שעבר חגגה הלשכה הפדרלית הגרמנית 50 שנה להיווסדה, בנוכחות ראש הלשכה וחברי הצוות לקידום היחסים בין הלשכות. האירוע היווה נדבך נוסף בשרשרת של אירועים ושיתופי פעולה בין הלשכות. בקיץ הבא תצא משלחת עורכי דין צעירים מישראל לביקור גומלין בגרמניה.

"אני יודע שלכל מפגש בין העם הגרמני לעם הישראלי יש משמעות מיוחדת. איני רואה את הקשר החם והמיוחד שבין לשכת עורכי הדין הגרמנית לבין לשכת עורכי הדין בישראל כדבר מובן מאליו. להפך, אני יודע שאנחנו כולנו, משפטנים מישראל ומגרמניה, לא חוסכים כל מאמץ מעצמנו כדי ליצוק תוכן משמעותי ושוטף למערכת היחסים שבין הלשכות", כך אמר ראש הלשכה עו"ד יורי גיא רון, באחד מביקורי המשלחות של הלשכה הפדרלית הגרמנית בארץ.

דברים אל המתארים היטב את מערכת היחסים המיוחדת וארוכת השנים שנרקמה בין הלשכה בישראל לבין לשכת עורכי הדין הפדרלית הגרמנית. שתי הלשכות פועלות רבות לקידום הקשר ביניהן מתוך אמונה כי אין להכתים עם שלם בשל מעשי אבותיו, וכי יש לראות בקשר הגרמני – ישראלי סמל ללמידת הלקח מהעבר ולרצון שתי המדינות ליצירת עתיד טוב יותר.

הצוות אשר ממונה על היחסים עם הלשכה הפדרלית הגרמנית מונה פעילים רבים, העמלים לאורך השנה על בניית תוכניות משותפות עם הלשכה הגרמנית והוצאתן לפועל.

אחד מהפרויקטים האלה הוא מיזם מרשים של תערוכת "עורכי דין ללא זכויות", המתארת את גורלם של עורכי הדין היהודים בגרמניה לפני עליית הנאצים ובמהלך השואה, שזכויותיהם וחייהם נשללו מהם. התערוכה מתקיימת כבר מספר שנים ביוזמה משותפת של הלשכה הפדרלית הגרמנית ונציגי הלשכה, ומאז נודדת בערים שונות בעולם, ובהן ברלין, ירושלים, אמסטרדם ולונדון.

במהלך השנים האחרונות מקפידות שתי הלשכות לשלוח נציגים ומשלחות על מנת להשתתף בכנסים ובאירועים של הלשכה העמיתה. כך בשנתיים האחרונות, מלבד השתתפות חוזרת בכנס השנתי באילת, ביקרו בארץ שתי משלחות מטעם הלשכה הפדרלית: באפריל 2008 התארחה משלחת מגרמניה במסגרת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שעם חבריה נמנו עו"ד ד"ר ברנרד דומבק, ראש הלשכה הפדרלית הגרמנית לשעבר, עו"ד אקהרט שפר, סגן נשיא הלשכה הפדרלית הגרמנית, וד"ר וולפגנג איישללה, מנהל כללי בלשכה הגרמנית הפדרלית.

ביוני 2009 ביקרה בישראל משלחת עבודה רשמית של עורכי דין בכירים מגרמניה המתמחים בדיני עבודה, בראשות עו"ד אקסל פילגס, ראש הלשכה הפדרלית הגרמנית.

גם ראש הלשכה עו"ד יורי גיא רון וחברי הצוות אשר ממונה על היחסים עם הלשכה הפדרלית הגרמנית מקפידים מציידם להשתתף מדי שנה בכנסים ובאירועים של הלשכה הפדרלית הגרמנית ושל 28 מחוזותיה. בספטמבר 2009 חגגה הלשכה הפדרלית הגרמנית 50 שנה להיווסדה באירוע שכלל גם כנס משפטי.

באירועים אלה ייצגו את הלשכה ראש הלשכה ושניים מחברי הצוות, עו"ד יואל לוי ועו"ד מיכאל קמפינסקי. בערב חגיגות ה – 50 ציין בנאומו ראש הלשכה הפדרלית הגרמנית, מר אקסל פילגס, את מערכת היחסים המיוחדת שיש בין הלשכות. לבקשת הלשכה הפדרלית תשלח הלשכה לגרמניה משלחת של עורכי דין צעירים בקיץ 2010, לביקור גומלין.

 

נכתב במגזין עורך הדין, אוקטובר 2009.