עו"ד יורי גיא רון אני קורא לעורכי הדין הערבים: הגישו מועמדות לשפיטה

נשיאת המחוזי הילה גרסטל: "הלשכה תעביר לבית המשפט רשימת בוררים ומגשרים מאזור המשולש".

טקס חנוכת השלוחה והספרייה המשפטית בטירה נערך בעיר (14.10.09) בהשתתפות עשרות עורכי דין מאזור המשולש. בפתח הטקס ציין עו"ד איאב עיראקי, יו"ר ועדת המשולש, כי הצפת המקצוע פוגעת במיוחד בפרנסתם של עורכי הדין באזור המשולש. הוא קרא למנות שופטים ערבים מאזור המשולש וכן בוררים ומגשרים.

ראש הלשכה עו"ד יורי גיא רון, הבהיר בפתח דבריו כי פתיחת השלוחה והספרייה המשפטית בטירה מכוונת לכל עורכי הדין באזור המשולש . ראש הלשכה הדגיש כי בכוונתו להקים את ועד מחוז המרכז אשר יהיה צמוד לבית משפט מחוזי מרכז, והניסיון למנוע ממחוז כזה לקום מונע ממניעים לא ענייניים.

לטענות בדבר אי מינוים של שופטים ערבים, הדגיש ראש הלשכה כי במהלך שנות כהונתו בוועדה לבחירת שופטים (2008 – 1999) עלה אחוז השופטים הערבים מפחות מ – 2 אחוז לכ – 6 אחוז. "יש לוודא שמגמה זו תימשך, אולם בכל מקרה היא לא תהיה מגמה של מינוי שופטים ערבים, אלא מגמה של מינוי שופטים ערבים טובים וראויים. אני קורא לעורכי הדין הערבים לא להסס ולהגיש מועמדות לשפיטה".

נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז, השופטת הילה גרסטל, התייחסה לטענות בדבר אי מינוי בוררים ומגשרים מאזור המשולש, והציעה כי הלשכה תגבש רשימת בוררים ומגשרים מהאזור ותעבירה לבית המשפט כדי לאפשר מינוים.

"אני סבורה שיש יתרונות במינוי מגשרים ובוררים מהאזור בסכסוכים רלוונטיים". עוד ציינה הנשיאה גרסטל כי רמת המקצוע היא שמטרידה, ולא מספר עורכי הדין. "יש לקבוע רף ראוי למקצוע ולהקפיד על איכות".

נשיא בית הדין השרעי, הקאדי ד"ר אחמד נטור, ציין כי תפיסת עולמו היא שעל הלשכה לפעול לא רק כאיגוד מקצועי אלא גם להילחם בתופעות קשות בחברה. עו"ד מאזן דעאס, חבר המועצה הארצית שהקים את השלוחה בטירה, אמר כי "מטרתו של בית הלשכה בטירה היא לתת מענה לכל עורכי הדין באזור".

 

נכתב במגזין, עורך הדין, ינואר 2010.